Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Göbek Deliğinden Dev Kist Çıkarıldı

İzmir’de, 60 yaşındaki hemşire Nebahat Hamidiye, karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede göbek deliğinden girilen yöntemle böbreğindeki 10 cm çapındaki dev kist ile birlikte safra kesesi ameliyatı oldu. Hamidiye, 12 saat içinde taburcu edildi.
 
İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Park Hastanesine karın ağrısı şikayetiyle başvuran 60 yaşındaki Nebahat Hamidiye ameliyata alındı. Yapılan testlerde hastanın safra kesesinde çok sayıda taşla birlikte sağ böbreğinde 10 santim boyutunda dev kist tespit edildi. Ameliyat edilmesi gerektiği söylenen Nebahat hanım 60 yaşında olduğunu, çalışmadan yaşamasının mümkün olmadığını ameliyat olabileceğini, ancak bir an önce işine dönmek istediğini söyledi. Bunun üzerine göbek deliğinden girilerek iki ameliyat planlandı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D Başkanı Doç.Dr. Ünal Aydın başkanlığında, Üroloji uzmanı Yrd.Doç. Dr. Ayhan Karaköse ve Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Türker Karabuğa ile birlikte dünyada ilk kez aynı anda göbek deliğinden girilerek SİLS yöntemi ile safra kesesi ile birlikte böbrekteki 10 cm boyutundaki dev kistin ameliyatı gerçekleştirilip göbek deliğinden çıkarıldı. Ameliyattan sonra normal yaşama dönen Hamidiye, 12 saat sonra taburcu edildi. 60 yaşındaki Nebahat Hamidiye, sağlığına kavuştuğunu herhangi bir rahatsızlığı kalmadığını dile getirerek, çok sevdiği işine kısa sürede dönebileceği için çok mutlu olduğunu ifade etti. Nebahat Hamidiye, tüm ekibe teşekkür etti.
Doç.Dr. Ünal Aydın, zamanı çok kıymetli hastalar için bu yöntemin büyük avantaj sağladığını söyledi. Doç.Dr. Ünal Aydın, her iki ameliyatın kapalı olarak tek delikten yapıldığını belirterek hastanın ameliyattan sonraki gün taburcu olabilmesini ve normal günlük aktivitelerine kısa zamanda dönebilmesini sağladığını anlattı. Doç.Dr. Aydın; “Bu yöntem sayesinde Nebahat hanımın çok sevdiği işine birkaç gün içinde kavuştu. Bu yöntem özellikle zamanı çok kıymetli olan, üreten hastalar, yöneticiler ve iş adamları için büyük avantaj sağlamaktadır” dedi.