Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Aynı seansta hem uterus hem böbrek alındı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mert Göl ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ünal Aydın ve Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Türker Karabuğa tarafından gerçekleştirilen ameliyat hakkında bilgi veren Doç. Dr. Göl, ‘Ameliyatı sadece göbek deliğinden girdiğimiz trokar denilen özel bir sistem sayesinde laparoskopik yöntem ile gerçekleştirdik.
SILS yöntemi olarak da bilinen yöntem farklı cerrahi branşlarda uygulanmaktadır, ama aynı anda iki farklı ameliyatın SILS yöntemi ile uygulanması dünyada çok ender yapılmaktadır. Daha önce de bu yöntemle başka bir hastanın aynı anda hem rahmini, hem de böbreğini aldık’ dedi.

Genel cerrahi ekibi ile akademik bir yaklaşım ile hastayı değerlendirip SILS yöntemiyle her iki ameliyatı aynı anda gerçekleştirme kararı verdiklerini belirten Doç. Dr. Mert Göl, şöyle devam etti: ‘Hastanın hem rahminin hem de safra kesesinin alınması gerekiyordu. Hastanın kilolu olması nedeniyle farklı zamanlarda iki ameliyat olması veya açık ameliyat yapılması hasta için riskliydi.’

Ameliyat süresinin yaklaşık iki saat sürdüğünü belirten Doç. Dr. Mert Göl, hastayı ertesi gün sağlıklı bir şekilde taburcu ettiklerini belirtti.