Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Mide Botoksu

Mide botoksu nedir?

Mide Botoksu, endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilogram verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı oluşur; bu şekilde kilogram kaybı sağlanmış olur.

Mide botoksu kimler için uygundur?

Mide botoksu esasında kilogram vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir obezite cerrahisi değildir. Ancak uygulanabilecek hastalar için belli kriterler söz konusudur.

Diyet ve sporla gerekli olduğu gibi kilogram veremeyenler için uygun bir yoldur. Vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan ve obezite cerrahisi ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksu yararlı olmayacağından bu hastalarda önerilmez.

Mide botoksu uygulaması yapılacak hastaların vücut kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Yani vücut kitle indeksi 27-35 arası olan 10-20 kilogram fazlalığı olan diyet ve egzersiz ile kilogram veremeyen bireylerde uygulanır.

Bu noktada fazla kilogramları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilogram vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser ya da gastrit olan hastalarda ise önce bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksunun yan etkileri var mıdır?

Botoks senelerdir tıp alanında kullanılıyor ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir mide botoksu zararı bulunur. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksu kilo verdirir mi?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilogram verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir.

Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle birlikte, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.

Mide botoksu işlemi ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekli midir?

Mide botoksu bir obezite ameliyatı değildir
Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir.
Kesi yoktur
İşlem ortalama 20 dakika sürer.
Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur.
Hastanede yatmak gerekli değildir.
İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.
Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Mide botoksunun etkisi ne zaman başlar?

Mide botoksu uygulandıktan 2-3 gün içerisinde acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra kilogram verme görülmeye başlanır. Hedeflenen 10-20 kilogram verilir.

Mide botoks işlemi yalnızca midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini artırıcı bir etki yapmamaktadır.

Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Mide Botoksu Fiyatları 2022

Mide Botoksu fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.