Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Karnıyarık Otu

Karnıyarık otu olarak bilinen Psyllium, Hindistan’da yetişen Plantago ovata” adı verilen bitkinin tohumlarından elde edilmektedir.

İkinci beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklarımızın sağlığı için çok faydalı bir fonksiyonel besindir ve bağırsaklarda prebiyotik etki gösterir. Halk arasında laksatif etkisi sebebiyle dışkı yumuşatıcı olarak kullanılsa da bir çok faydalı özelliği vardır. Irritable barsak hastalığında oluşan gaz ve şişkinlik sorunlarını da azalttığı gözlemlenmniştir.

Lif zengini bir besin olduğundan kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır, kan şekerinin ani yükselmesini engeller. Diyabet hastaları veya insülin direnci olan bireylerin kullanmasında her hangi bir sakınca yoktur.

Ayrıca kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi ve lif içeriği sayesinde tokluk hissini daha uzun süre yaşamanıza da katkı sağlar. Kilo verme sürecinde diyete eklendiğinde hem diyete uyumu arttırır hem de kısıtlanan kalori ile birlikte eksik alınabilen lif oranını dengeler.

Yapılan çalışmalarda, çözünür lif alımının karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olarak kalp damar sağlığı için de faydalı bir besin takviyesidir.