Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

L Karnitin

L karnitin, vücutta doğal olara üretilen bir aminoasittir.

Yağ asitlerini kandan mitokondriye taşıyarak atp sentezlenmesine yani enerji üretimine ve yağ yakımına katkı sağlar. Ayrıca vücutta yorgunluğa sebep olan laktik asit oluşumunu da minimalize eder ve özellikle spor esnası ve sonrasında oluşan yorgunluk hissinin azalıp, spor performansının artmasını da sağlar.

Yoğun veya düzenli egzersiz yapan kişilerde karnitin ihtiyacı artar bu nedenle takviye olarak alınması önerilir. Spor öncesi karnitinin özellikle sağlıklı karbonhidratlar ile birlikte alınması sporda dayanıklılığı arttırır ve yağ yakımını hızlandırır. C vitamini varlığı da vücutta l-karnitin sentezini arttırmaktadır.Bu sebeple içeriğinde c vitamini, kinoa, keten tohumu ve l-karnitin bulunan bu ürüne bir göz atın; http://www.vitabar.net/metabolic-fire

Doğal olarak kırmızı et, süt ürünleri ve özellikle kuzu etinde mevcuttur. Ayrıca kuşkonmaz, balık, kümes hayvanları, avokado ve buğdayda da bulunmaktadır. Ayrıca diyabetik nöropati, hipertiroidi, damar sertleşmesi, Alzheimer gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanımı önerilen l-karnitin, literatürde takviye edici gıda olarak yerini almıştır.