Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

İnülin Nedir?

Hindiba bitkisinden doğal olarak elde edilen inülin ve oligofruktoz fonksiyonel bir besin bileşenidir. Sağlıklı bakteri mikroflorasının artması için günlük tavsiye edilen ortalama tüketim miktarları 3-10 gramdır. (http://www.vitabar.net/metabolic-fire üründe yaklaşık 7 gr inülin bulunmaktadır.

İnülin, ince bağırsaklarda bifidobakterilerin gelişmesini uyardıkları için prebiyotiktir. Prebiyotikler mikroorganizma içeriğinde olmayan organik kompanentlerdir, bağırsak florasını geliştirerek, sağlığı koruyucu ve hastalıkları önleyici etki gösterirler.

 

İNÜLİNİN SAĞLIKLA İLİŞKİSİ

İnülin, kan glikoz seviyesi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kan insülin ve glikoz konsantrasyonlarını düşürdüğü gözlenmiştir. Bu sayede insülin direnci ve şeker hastalığı için iyileştirici özelliktedir.

Serum trigliserit düzeyini düşürerek karaciğerde yağ sentezini azaltır. Yağ yapımını azaltıcı etkisi vardır. Amerikan Diyetetik Derneği tarafından şeker hastalığında görülen lipit metabolizması bozukluklarını düzeltmek için, yağ yerine geçen, inülin gibi maddelerin kullanılmasını önerilmektedir.

Kalsiyum ve magnezyum biyoyararlılığını arttırarak kemik kayıplarını en aza indirir.

İnülin ve oligofruktoz, önceden bahsedildiği gibi bifidobakteri sentezini arttırarak kalın bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bifidobakterilerin artması immünoglobülin aktivitesini de arttırdığından bağışıklığı güçlendirir ve kalın bağırsak mikroflorasının dengesini sağlarlar.

İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyerek koruyucu özelliklerinin yanı sıra birçok kronik hastalığın tedavisinde de kullanılabilen inülin, önemli bir fonksiyonel bileşendir.