Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Biotin Nedir?

BİOTİN NEDİR?

Biotin sekiz B vitamininden biridir. Aynı zamanda B-7 vitamini veya H vitamini olarak da bilinir; H, Almanca “saç ve cilt” anlamına gelen “Haar und Haut” anlamına gelir.

Biotin,

  • B kompleks vitamin grubunun bir parçasıdır. Tüm B vitaminleri, vücudun gıdaları (karbonhidratları) enerji üretmek için kullanılan yakıta (glikoz) dönüştürmesine yardımcı olur. Genellikle B kompleks vitaminleri olarak adlandırılan bu B vitaminleri, vücudun yağları ve proteini metabolize etmesine de yardımcı olur. Sağlıklı cilt, saç, gözler ve karaciğer için B kompleks vitaminlerine ihtiyaç vardır. Ayrıca sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olurlar.
  • Proteinin yapı taşları olan karbonhidratları, yağları ve amino asitleri metabolize etmek için vücudunuzun biotine ihtiyacı vardır. Biotin genellikle saç ve tırnakları güçlendirmek için önerilir ve saç ve cilt için birçok kozmetik üründe bulunur.
  • Tüm B vitaminleri gibi suda çözünür, yani vücut onu saklamaz. Ancak bağırsaktaki bakteriler biotin yapabilir. Aynı zamanda bir dizi gıdada az miktarda bulunur. Biotin, normal embriyonik büyüme için de önemlidir, bu da onu hamilelik sırasında kritik bir besin haline getirir.

BİOTİN EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

Biyotin eksikliği semptomları arasında saç dökülmesi, kuru pullu cilt, ağız köşelerinde çatlama (cheilitis denir), eflatun renkli şiş ve ağrılı dil (glossit), kuru gözler, iştahsızlık, yorgunluk, uykusuzluk ve depresyon yer alır. Uzun süre parenteral beslenme,gastric sleeve veya bypass operasyonları, uzun süre anti-nöbet ilaçları veya antibiyotik kullananlar ve Crohn hastalığı gibi besinleri emmeyi zorlaştıran koşullara sahip kişilerde biotin eksikliği görülmesi daha olasıdır.

Tırnak sağlığı,

Zayıflayan tırnaklar kırılgandır ve kolayca bölünebilir veya çatlayabilir. Biyotin eksikliği kırılgan tırnaklara neden olabilir.

Obezite cerrahisi veya diğer sebeplerle biotin eksikliği olan kişiler için biotin içeren takviyeler almak tırnaklarının gücünü artırabilir.

Diyet ve diğer yaşam tarzı faktörlerini değiştirmek, bazı ticari ürünler gibi tırnak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.Çinko ile kombine edilen biotin (http://www.vitabar.net/multivitamin-tablet) , hem çocuklarda hem de yetişkinlerde takviye olarak kullanılabilir.

Saç sağlığı,

Diyet, cilt ve saç sağlığında önemli bir rol oynayabilir. Günümüz şartlarında makro ve mikro besin ögelerinin kısıtlanmasıyla birlikte emilim bozuklukları, obezite cerrahi sonrası besin alımının azalması gibi nedenlerle besin ögelerini tavsiye edilen miktarlarda almak zorlaşmıştır. Bhu besin ögelerinden biri de biotindir.

Biotin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir, bu da vitaminin saçı sağlıklı tutmada rol oynadığını gösterir.

Biotinin ayrıca cilt sağlığı, şeker hastalığı (diyabet), hamilelikte anne bebek sağlığı gibi sağlık açısından bir çok faydası vardır ve eksikliği durumunda takviye alınması önerilir.