Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Ginseng Nedir?

Ginseng, büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. Bir çok Ginseng çeşidi olmasına rağmen Çin, Japonya, Kore (Panax Ginseng) (https://www.vitabar.net/multivitamin-tablet) gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunan ginseng, tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.

Bitki uzmanları, ginseng preparatlarının genel fiziksel ve zihinsel performansı iyileştirdiğini iddia ediyor. beyin fonksiyonlarını düzenler ve strese karşı direnci arttırır.Uzun zamanlardır baş ağrıları, adet öncesi sendromu ve adetle ilişkili diğer şikayetler için kullanılmıştır.

Ginseng, gerek içerdiği ender bileşenler gerekse de yetişme koşulları ile dünyanın en değerli bitkileri arasında yer alıyor, sağlıklı gıda mağazalarını ziyaret eden müşteriler üzerinde yapılan bir araştırmada rapor edilen en sık kullanılan bitkilerden biridir.

Ginseng’in faydaları arasında iyileştirilmiş konsantrasyon, artan dayanıklılık, gelişmiş erektil fonksiyon, kardiyovasküler koruma, düşük kan basıncı, anti-stres aktivitesi ve daha iyi atletik performans sayılabilir. Ginseng’in ayrıca karaciğeri koruduğuna, radyasyon etkilerini azalttığına, şeker hastalarında kan şekerini iyileştirdiğine ve kanseri önlemeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir, manganez, bakır ve çinko gibi iyi bir mineral kaynağıdır. Son zamanlarda, ginseng tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. Ginseng’in kökleri zihni ve bedeni canlandırmak, fiziksel gücü ve canlılığı arttırmak için kullanılır. Her hastalığa veya rahatsızlığa bir çaresi olduğu için ‘bütün şifalı otların kralı’ olarak adlandırılır.

GELELİM GİNSENGİN SAĞLIĞA FAYDALARINA:

1) Soğuk algınlığı ve griple savaşırken yardımcıdır.
2) Enerji verir, bağışıklı sistemini güçlendirir.
3) Beyin fonksiyonlarını iyileştirir
4) Kan şekeri seviyelerini regüle etmede yardımcıdır
5) Kolesterol düşürücüdür
6) Tansiyon düşürücü etkisi vardır
7) Kolon, prostat, mide gibi kanser türlerini önlemede yardımcıdır
8) Yaşlanma karşıtı etkisi vardır
9) Erektil disfonksiyonu tedavi etmede yardımcıdır.