Whatsapp Canlı Destek
Telefon Hemen Ara

Diyabet Cerrahisi

Diyabet Cerrahisi Sıkça Sorulan Sorular

 

 

 

Diyabet Cerrahisi

Diyabet kontrol altında tutulmadığında vücudun herhangi bir bölümünü önemli derecede etkileyebilen ve hayatı tehdit edici komplikasyonlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Diyabet çeşitli nedenlerle göre farklı türlerde sınıflandırılmaktadır ve tip 2 diyabet tüm vakaların %95’ini oluşturan en yaygın diyabet şeklidir. Obezite, tip 2 diyabetin birincil nedenidir ve kalp hastalıkları, felç, körlük, böbrek yetmezliği, amputasyonlar, iktidarsızlık, depresyon ve belirli kanser türleri gibi pek çok rahatsızlık için bir hayli önemli bir risk faktörüdür. Tip 2 diyabet için öncül tedavi yaşam biçimi değişikliklerini (kilogram verme, uygun diyet, egzersiz) ve ilaçları içerir. Bu değişiklikler hastalığın remisyon dönemine girmesine yardımcı olmaktadır. Ancak tip 2 diyabet sıklıkla zamanla kötüleşir ve kan şekerini kontrol altında tutmak için daha fazla ilaç alınmasını gerektirir. Bu sebeple tip 2 diyabet kronik ve ilerleyici bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Diyabet cerrahisi kişide yeterli kilogram kaybı sağlayarak obezite ile ilişkili tüm hastalıkları sonlandırmayı hedeflemektedir.
Tip 2 diyabet görme bozuklukları, körlük, kalp hastalıkları, felç, böbrek yetmezliği, ampütasyon ve sinir hasarı gibi problemlere neden olabilir. Hamileliği etkileyebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Tip 2 diyabete sahip kişilerin yaklaşık % 80’inde obezite sorunu ile karşılaşılmaktadır. Diyabetik cerrahi sonrası tüm bireyler sağlık durumlarında iyileşme gösterir. Hastaların yaklaşık %90’ında kan şekerinde düşme, kullanılan ilaç türünde ve dozajında azalma ve diyabetle ilişkili semptomlarda azalma görülmektedir.
Kilo problemi olan çoğu birey için diyet ve egzersiz genelde sağlık risklerini azaltmanın en iyi ve en güvenli yoludur. Ancak bu cerrahi olmayan tedaviler yaklaşım ne olursa olsun şiddetli obezitenin tedavisinde uzun sürede genelde etkisizdir. Obezite diyet ve egzersiz yoluyla tedavi edilmesi zor olan kronik bir durum olduğundan diyabetik cerrahi obezite sorunu olan ve alışılmış yöntemler ile kilogram veremeyen tip 2 diyabet hastası kişiler için en etkili tedavi yöntemidir.
Tip 2 diyabet kalp hastalıkları, felç veya böbrek yetmezliğine yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır ve yaşamı tehdit eden problemlere yol açabilir. Diyabet cerrahisindeki ilerlemelerle bu komplikasyonların önüne geçerek kişinin sağlık ve yaşam kalitesi iyileştirmek mümkündür. Diyabet cerrahisi her ameliyat gibi türlü rizikolar taşısa da uzun vadeli devam etmekte olan diyabet sorununun taşıdığı risk (genelde ilaçlarla yetersiz tedavi edilir) çoğu hasta için cerrahi prosedürün taşıdığı riskten ağır basmaktadır. Her hasta tedavi öncesi kişisel tıbbi durumu, diyabetinin süresi, ciddiyeti ve obezite ile ilişkili diğer sağlık problemleri bağlamında özel olarak değerlendirilmelidir.
Tip 2 diyabet idaresinde daha sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve kan şekeri testi bir hayli önemlidir. Ek olarak tip 2 diyabet sorunu olan çoğu kişinin kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için genelde bir ya da daha fazla diyabet ilacı ve insülin kullanmaları gerekiyor. Diyabetli kişiler günlük bakımları için sorumluluk almalıdır. Günlük bakımın çoğu kan şekeri seviyesinin çok düşük ya da çok yüksek olmasını engellemeyi içerir. Kan şekeri çok düştüğünde hipoglisemiye yol açarak ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Diyabetli yetişkinler kalp hastalıkları için yüksek risk altındadır. Diyabet yönetimi kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaktan daha fazlasıdır; bunun beraberinde daha sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve gerekirse ilaç yoluyla kan basıncı ve kolesterol seviyelerini yönetmek de bir hayli önemlidir. Böylece diyabetin neden olabileceği sağlık problemlerinin görülme ihtimali azaltılabilir.
Diyabet cerrahisinde hangi yöntemin kullanılacağı kişinin tıbbi durumuna ve belirlenen hedeflere göre değişiklik göstermektedir. Bu hedefler her bir hasta için çeşitli faktörler göz önüne alınarak belirlenmektedir ve hastanın özel durumuna göre tedavi sürecinde değişiklikler yapılabilir. Laporaskopik Sadi-S Ameliyatı Laparoskopik Transit Bipartisyon Ameliyatı Laparoskopik İleal İnterpozisyon Ameliyatı